STRATUS-1200: Low Level Fog Machine 1200W
160.448UK
STRATUS-1200
- Produces an impressive, ground hugging mist effect
- Works using only standard fog fluid and water
- Small form factor unit for easy transportation
- 2 Channel DMX connections
- Supplied with wired digital control panel and RF wireless remote
- Power supply 220-240Vac, 50/60Hz (IEC)
- Power consumption 1200W
- Fuse F5A
- DMX channels 2CH
- Warm up time 3-5 minutes
- Remote control connection 5 Pin DIN
- Remote control frequency 433Mhz
- Fog output 7500 cuft per min
- Fluid capacity 1.2 litre (fog fluid), 3 litre (water)
- Consumption Low Level Fog Fluid 25ml/min
- Dimensions 510 x 360 x 260mm