UMBRA-1200: Low Mist Generator 1200W
- Supplied in a full flight case with lockable castors
- Operates from standard fog fluid and water
- Requires no ice or carbon dioxide
- Removable digital control panel for remote control
- Professional ground level mist effect
- Power supply 220-240Vac, 50Hz (IEC)
- Power consumption 1200W
- Fuse F8AL
- Connection DMX in & out (3-pin XLR)
- DMX channels 2
- Remote control connection 5-pin XLR
- Warm up time 3-5 minutes
- Fluid capacity 0.8 litre (fog fluid)
- Consumption Low Level Fog Fluid 25ml/min
- Dimensions 590 x 510 x 410mm (in flight case)
- Weight 25kg (in flight case)
Related Items
WR1: Wireless Remote Control for Fog/Haze Machines
Wireless Set
HAZYR-PRO: Haze Generator 1000W
QTFX-2000 mkII: High Power Fog Machine 2000W
Replacement Pumps for Smoke and Haze Machines
Small
FH-700: Mini Fog-Haze Machine 700W