DELTA-200 Performance Portable PA Unit
DELTA-200
- Mains/rechargeable operation
- Built-in Bluetooth receiver
- Echo effect for mics & instruments
The DELTA-200 is a fully featured portable PA unit in a rugged, injection-moulded combo-style enclosure. Designed with multi-input performances and presentations in mind, the main unit has input channels for 2 instruments, independent Line and Aux inputs, and a separate Mic/Line input channel. In addition, the DELTA-200 system is also supplied with 2 UHF wireless microphones and contains an inbuilt dual receiver with independent controls. A media player section has options for mp3 playback from a USB pen drive or SD card, an FM radio tuner and a Bluetooth receiver for pairing with a smart phone or tablet. The integral 200W amplifier section delivers enough power and bass response for music performances and public address to medium sized audiences. Mains or battery operation and a trolley mechanism for portability give the DELTA-200 freedom and flexibility to provide sound coverage almost anywhere.
- Mains/rechargeable operation
- Built-in Bluetooth receiver
- 2 x UHF handheld microphones included
- Built-in holsters for handheld transmitters
- Integral USB/SD/FM media player with record function
- Powerful 200W output
- Power supply 110-240Vac, 50/60Hz or 12-15Vdc, 5A
- Battery 12V, 7.2Ah sealed lead-acid
- Battery life Up to 6 hours
- HF driver 2 x 25mmØ (1”) balanced dome
- LF driver 300mmØ (12") reinforced paper cone
- Output power : rms 200W
- S/N ratio 93dB
- Construction Injection-moulded polypropylene
- Wireless microphone frequencies 863.1MHz + 864.9MHz
- Frequency response : mic 40Hz - 15kHz
- Bluetooth version V4.2 + BR + EDR + BLE
- SD/USB format FAT 32 (32GB max)
- Audio format mp3, wma, wav
- Recording mode wav format
- Dimensions 515 x 435 x 325mm
- Weight 13.45kg
In the Box
- DELTA-200 main portable PA unit
- I.R remote control (for media player)
- 2 x UHF handheld microphones
- 4 x AA batteries
- IEC mains power lead(s)
Manuals
Guides & Articles
Downloads
Related Items
Neckband Mic + Beltpack for QRPA & QXPA
UHF 863.8MHz
Rechargeable Megaphone with USB/SD, Looper & BT
Handheld Microphone for QRPA & QXPA
VHF 174.1MHz
QX Series portable powered PA unit with Bluetooth
15" Black
VHF Handheld Transmitter for H25B / QRPA / QXPA Portable PA - 174.1MHz