902.210UK
HF-C-208
High power handling 3" titanium compression driver with neodymium magnet for accurate and efficient delivery of high frequecies. Up to 150W rms power handling. Designed for coupling to a horn assembly… more
- Lightweight and efficient Neodymium magnet
- 3" titanium diaphragm
- Direct HF replacement for the C-208 array cabinet
| DESCRIPTION | VERSION | PACKED | |
|---|---|---|---|
902.210UK
3" Neodymium HF Horn Driver 150Wrms |
3" 150Wrms 8 Ohms | Box Label |
3" Neodymium HF Horn Driver 150Wrms 8 Ohms
High power handling 3" titanium compression driver with neodymium magnet for accurate and efficient delivery of high frequecies. Up to 150W rms power handling. Designed for coupling to a horn assembly as part of a full range unit in high power sound reinforcement arrays.
- 3" titanium diaphragm
- Diaphragm Titanium
- Power handling : rms 150W
- Power handling : max 300W
- Impedance 8 Ohms
- Frequency response 800Hz - 20kHz
- Voice coil 75mmØ (3")
- Magnet Neodymium N40
- Sensitivity 105dB
- Dimensions 110 x 210mmØ
- Weight 2.0kg
In the Box
- 3" Neo compression driver